Homecraft Committees

Homecraft Committees2013-05-13T21:01:04+00:00

Antiques: Alice Cossey (905-852-6593), Betty Burkholder (905-294-0585), Vickie Devenport, Branch Duncan, Judi Francis, Norma Goldring, Ann Gordon, Ivan Harris, Joe Laviola, Suzie Pike, Ann Pompili, Sylvia Pugh, Marie Reesor, Jean Stewart, Ginny Unsted, Frank Vysoki, Susan Wannop.

Art: Nancy Letman (905-471-6028), Valerie Ashton, Gerrie Baker, Donna Bell, Peter Bell, Kathy Champion, Morven Crothers, Sandra Devenport, Scott Devenport, June Ford, Marlene Grimble, Mikaela Grimble, Gertrude Knabe, Adlin McFarlane, John Niekraszewicz, Norma Phillips, Ann Pompili, Roma Regan, Joanne Reynolds, Pat Wheeler.

Christmas Collections: Carlene Flynn (905-787-9002), Lyndsay Taylor (416-900-7337), Lynn Cowley, George Cowley, Dolores Doré, Donna Dougan, Glen Dougan, Cathy Edwards, Dorothy Hatch, Karol Heine, Guelda Hitchen, Al Krempulec, Mary Krempulec, Judy Lapthorne, Aileen Little, Deborah Neilson, Dianne Pemberton, Dawn Scott, Lesley Smith, Carole Trueman, Shirley Vaughan, Jennifer Wilson, Sandra Wilson.

Country Baking & Preserves: Cathy Holden (905-642-1645), Ruth Hodges (905-642-3655), Stephanie Allen, Penny Appleton, Christine Beer, Greg Beer, Taylor Beer, Toria Beer, Cassandra Bundy, Steven Cline, Emma Cumming, Amanda Fockler, Cathy Hawey, Susan Hodges, Pat Garbutt, Diane Kennedy, Heather Kennedy, Marilynn Lee, Esther Lewis, Kaleigh Lewis, Karen Lewis, Liz Lightfoot, Carol Little, Heather McKeown, Karyn Miller, Doreen Mount, Marie Nesbitt, Jay Nesbitt, Ann Parker, Kira Reesor, Yvonne Reesor, Lynn Reesor-Currie, Janet Reid, Chris Sooley, Catherine Tibbitts, Randy Tibbitts, June Vliek, Diane Ward, Wendy Williamson.

Crafts: Darlene Marcellus (905-294-0319), Irene Reid (905-294-3150), Ann Bourgeois, Bernie Bourgeois, Laurie Cameron, Marjorie Carter, Vickie Copp, Arlene Heywood, Marilyn Lawson, Marie Seebeck, Wendy Smith, Ann Toth, Gloria Wilson.

Demonstrators: Peggy Kwan (416-497-7340), Muriel Smillie (905-294-5731).

Flowers & Plants: Marion Norton (905-649-5824), Jaimie Vander Henne (905-640-2187), Norma Asbury, Sean Chubbuck, Beverly Ferguson, Diane Ferguson, Lori Hulshof, Lylia Jones, Anja Makinen, Pat Montgomery, Carolyn Ratcliff, Dorothy Reesor, Marilyn Rydzik, Teresa Seeley, Doris Thomas, Rose Marie Wannop, Susan Wannop, Pat Warriner.

Historical: Jocelyne Tunnard (416-823-6722), Edna Brown, Wendy Craggs-Matharu, Linelle Curr, Jocelyn Edwards, Matthew Edwards, Susan Hammond, Christine Hammond, Henry Harding, Lynn Hitsman, Betty Hoover, Gladys Keeble, Cindy Knowles, Marsha Lipsius, Ann Murphy, Hilary Murphy, Kathryn Saunders, David Smith, Angela Tunnard, Geoff Tunnard, Ginny Unstead.

Needlecraft: Carol DeGeer (416-283-1841), Ann Reesor (905-294-1485), Elaine Baker, Donna Beckett, Wendy Bell, Ruth Bessant, Hope Boyuk, Sue Boyuk, Freda Burkholder, Deanna Cheriton, Debbie Dixon, Corinne Fogal, Marty Folkes, Diane LeMottee, Marsha Lipsius, Catherine McArthur, Joy Rose, Lorna Sheehy, Marie Strath, Patricia Strathdee, Verla Stinson, Doris Williams, Monika Winkel.

Photography: Elaine Rennie (905-237-5443), Bradley Derynck (905-294-2753), Michelle Wannop (905-472-2025), Cole Brown, Colleen Brown, Jeff Brown, Jessica Brown, Victoria Brown, Jean Brumwell, Barbara Consaul, Bruce Consaul, Cindy Derynck, Joanna Derynck, Matthew Derynck, Steve Derynck, Melanie Gibson, Sue Gibson, Mary Mann, Alison McGeorge, Kristy Nairn, Kelly Ormston, Linda Smith, Doug van Wolde, Sarah van Wolde, John Wade, Alison Wannop-Holyome, Alex Wannop, Andrew Wannop, Hallie Wannop, Jacqueline Wannop, Laura Wannop, Nicole Wannop, Nolan Wannop.

School Children: (schoolchildrens@markhamfair.ca) Emily Boag and Tina Smith, Anne Archer, Ashley Barry, Myra Boag, Betty Brown, Murray Brown, Jodi Folkes, Heather Graham, Muriel Hoover, Sandy Koteles, Linda Kruuk, Colleen McCarthy, Stephanie Meehan, Brian Murphy, Marg Murphy, Kim Murray, Barb Patrick, Judy Resch, Krista Royce, Ann Sampson, Glen Sampson, Maria Sampson, Pat Sampson, Bob Seebeck, Kathy Seebeck, Suzanne Teoli, Laura Wallace, Cathy White, Jim White, Daniel Wynzynski Leonard.

Seniors: Phyllis Tyrie (905-294-4560), Ann Murphy (905-294-7980) Diane Abbott, Debbie Batzakis, Marianna Bernhardt, Joyce Bulgin, Marilyn Cully, Louisa Dart, Lynn Hitsman, Penny Howes, Gladys Keeble, Susan Keeble, Shirley Kellock, Judy Leckie, Valerie Leslie, Marg Luck, Claire Osler, Steve Pitman, Julie Robinson, Sarah Rose, Gloria Smith, Pam Tandy, David Thomas, Brian Tyrie, Michelle Tyrie, Jennifer Webber, Wendy Williamson, Geraldine Zurosky, Nicholas Zurosky.

Special Needs: Barbara Morrison (905-471-0697) Peter Andrews, Ruth Andrews, Mary Baughen, Katie Van Dusen, Jacob Fitzmorris, Lynda Goodwin, Margo Harris, Wendy Harris, Patrick Housden, Catherine Mahoney, Shanyn McIntyre, Bianca Mondino, Sonia Mondino, Olympia Mondino, Ian Morrison, Shawn Morrison, Colleen Ormson, Alexandra Osborne, Elaine Osborne, Andrea Panitz, Carolle Anne Pierce, Sharon Smith, Jocelyne Tunnard.

Youth: Mary Webster (905-294-6629), Judy Bell (905-479-4449), Diane Abbott, Kathy Anderson, Victor Anderson, Andrew Bailey, Brian Bailey, Lindsay Bailey, Marie Bailey, Robin Bailey, John Bell, Jon Bell, Kimberly Bell, Brennan Birtch, Maggie Birtch, Andrew Cairns, Dian Cairns, Zachary Cairns, Cerys Chalmers, Dave Chalmers, Lorraine Chalmers, Trevor Chalmers, Belinda Cruz, Catherine Hammond, John Harder, Mim Harder, Sarah Harder, Bethany Henshall, Lisa Henshall, Nicholas Lafrance, Wanda Mara, Pat Marshall, Alexandra Mountford, Elizabeth Mountford, Charlene Mowder, Steve Mowder, Teresa Mowder, Victoria Osadchuk-Hammond, Alexis Papp, Kimberley Papp, Mattea Pike, Linda Szalay, Carolyn Webster, Christine Webster, John Webster, Kailey Webster, Marilyn Webster, Tina Webster.

Leave A Comment

Markham Fair Prize Books – It’s that simple to Enter!

Look for a Section from the Prize Books. Pick the Section and best class that matches your entry. Fill out the appropriate Entry Form. Be sure to read the General Rules and Regulations. Bring the form into the Markham Fair Office on or before September 13, 2018, 8PM, with the appropriate entry

Rental Facilities

Markham Fair Grounds, located in York Region, can accommodate a variety of functions and gatherings. We are the host location for large trade and consumer shows as well as corporate celebrations, concerts, banquets and other special events.