Presidents of Markham and East York Agricultural Society
since 1844

 

Proud to be a part of the Fair Family:

*1844 William Armstrong – Farmer, Hotel Proprietor

1845 – 1855 – No information

*1856 Salem Eckhardt – Implement Manufacturer

& Auctioneer

*1857 Salem Eckhardt

*1858 Salem Eckhardt

*1859 David Reesor – Senator, Cheese Factory Proprietor,

Founder of Markham Newspaper

*1860 Thomas Milne – Farmer, Mill Operator

*1861 Thomas Milne

*1862 Thomas Milne

*1863 Wiliam Eakin – Lumber Mill Proprietor

*1864 Henry Jennings – Farmer, Stock Raiser

*1865 Henry C. Marr – Grocer, Flour and Feed Merchant

*1866 Henry C. Marr

*1867 James Tran – Farmer, Stock Producer

*1868 William Padget – Farmer

*1869 James Eckhardt – Licence Inspector and J.P.

*1870 James Eckhardt

*1871 James Tran – Farmer

*1872 Robert Marsh – Farmer

*1873 Robert Marsh

*1874 Edward Eckhardt – Farmer

*1875 Thomas Martin – Farmer

*1876 Robert Marsh – Farmer

*1877 Robert Marsh

*1878 Henry T. Robson – Farmer, Gardener

*1879 Alex Pingle – Farmer

*1880 William C. Lundy – Cooper and Mill Owner

*1881 John Gormley – Farmer

*1882 Foster B. Hemingway – Farmer

*1883 Wiliam Milliken – Farmer, Postmaster,

Champion Plowman

*1884 Arthur Quantz – Farmer

*1885 John Crawford, Farmer, Purebred Horses and Cattle

*1886 Henry R. Corson – Newspaper publisher

*1887 James Gilmour – Commissioner of Affidavits and

Merchant

*1888 James Gilmour – Commissioner of Affidavits and

Merchant

*1889 John Patterson, Farmer

*1890 Alex Russell – Farmer

*1891 Alex Pingle – Farmer

*1892 George Gormley – Farmer

*1893 James J. Grill – Farmer

*1894 Lem. Summerfelt – Farmer

*1895 Peter W. Boynton – Farmer

*1896 Wm. Grant – Farmer

*1897 John Miller – Pure Bred Cattle Importer

*1898 Garrett Vanzant – Hardware Merchant

– Gov. of Toronto Jail

*1899 Dr. Russell C. Tefft – Veterinarian

*1900 John Lawrie – Farmer

*1901 John Isaac – Farmer – Cattle Importer

*1902 John W. Cowie – Farmer

*1903 James E. Eckardt – Licence Inspector and J.P.

*1904 Tom Hood – Farmer

*1905 Jonathan B. Gould – Farmer

*1906 Jonathan B. Gould – Farmer

*1907 William Harper – Blacksmith

*1908 James Malcolm – Merchant and Insurance Agent

*1909 Edward D. Kirk – Butcher

*1910 Dr. N. James Armstrong – Veterinarian

*1911 Robert Ormerod – Farmer

*1912 Capt. H.S. Adams – Bank Manager

*1913 James Torrence – Farmer, Hotel Keeper,

Horse Importer

*1914 James Torrence

*1915 Walter Milne – Farmer

*1916 George Scott – Farmer

*1917 Thomas Hargrave – Farmer

*1918 Robert Cunningham – Farmer

*1919 Peter H. Reesor – Farmer

*1920 Fred E.N. Reesor – Locust Hill Creamery Proprietor

*1921 George Tran – Farmer

*1922 James Gleason – Farmer, Early Fire Chief

*1923 D. Everton Jones – Mill Operator

*1924 John Couperthwaite – Farmer

*1925 G. Arthur M. Davison – Motor Car Agent, Post Office

*1926 G. Arthur M. Davison

*1927 John (Jack) H. Gowland – Farmer

*1928 George Cowie – Farmer

*1929 J. Wilmot Warriner – Farmer

*1930 Edward (Ted) Mason – Farmer

*1931 Robert C. Davidson – Farmer

*1932 Wesley C. Gohn – Farmer, County Warden

*1933 Robert P. Armstrong – Farmer

*1934 Robert P. Armstrong

*1935 Robert P. Armstrong

*1936 George L. Hambly – Farmer

*1937 George L. Hambly

*1938 Anson H. Crosby – Farmer, Fruit Orchard,

Prize Poultryman

*1939 William G. Maxwell – Road Superintendent, Farmer

*1940 Lyman A. Kennedy – Farmer

*1941 James Rennie – Farmer

*1942 Orville B. Heisey – Milk Truck, Planing Mill Proprietor

*1943 John Scott – Farmer

*1944 Kenneth Deacon – Farmer

*1945 William Clark – Farmer, Reeve

*1946 George B. Little – Farmer, Army Officer

*1947 John (Jack) Torrance – Clydesdale Horse Importer

*1948 Fred Bagg – Farmer

*1949 Charles Boynton – Farmer, Pure Bred Hogs

*1950 Charles Boynton

*1951 Earl Graham – Merchant, Postmaster

*1952 Lloyd Turner – Farmer

*1953 Joseph D. Lanthier – Farm Manager

*1954 J. Gordon Lunau – Livestock Drover

*1955 George W. Henry – Farmer

*1956 Alex W. Davidson – Farmer

*1957 Nick Schouten – Florist and Nursery Proprietor

*1958 T. Harry Paisley – Livestock Drover

*1959 David J. Tran – Farmer

*1960 Raymond Brillinger – Mill Operator and Farmer

*1961 Harry M. Warriner – Farmer

*1962 Maurice Hamill – Farmer

*1963 Dalton Rumney – Farmer

*1964 Walter Gould – Farmer

*1965 Howard Cosburn – Farmer

*1966 Walter Reesor – Farmer

*1967 William Sutherland – Farmer, Manager

*1968 Joseph Tran – Farmer

*1969 Charles E. Reeve – Clerk of the Court

*1970 Bert Gardhouse – Farmer

*1971 Bert Paisley – Livestock Drover

*1972 Gerald Mann – Farmer Manager

*1973 Ellis Britton – Farmer

1974 Robert H. Thompson – Railway Carman Inspector

*1975 Ivan Norton – Farmer

*1976 Harvey Brown – Farmer

1977 Rogers Gardham – Bank Manager

*1978 (Mrs.) Alma Walker – Social Services Worker, Mayor

1979 Brian (Mac) Cosburn – Engineer

1980 Fred W. Crawford – Bank Manager

1981 Dennis Seeley – Police Sergeant

1982 William Walker – Auctioneer

1983 Barry Little – Dairy Farmer

1984 Bryan Armstrong – Farmer – Actor

*1985 Harold R. Snowball – Captain, Markham

Fire Department

*1986 Mary (Cosburn) Beare – Homemaker

1987 Rick Wannop – Farmer

*1988 David Morrison – Contractor

1989 Diane Ward – Homemaker

1990 Carol Ann White – Weaving Instructor

1991 Don Miller, Dairy Farmer

1992 Bob Little, Manager Region of York Waterworks

1993 Trevor Hurley, Medical Salesman

1994 Brian Lee, Businessman.

1995 Doug Savage, Dairy Farmer

1996 Jan King, Farmer and Businessman

1997 Carrie Purcell, Research Manager/Veterinary Technician

*1998 David Owen, Electrician

1999 Terry Boag, School Teacher

2000 Chris King, School Principal

2001 Ray Brown, Auctioneer

*2002 Gord Deacon, Contractor

2003 Kim Empringham, Veterinary Technician

2004 Paul Reesor, Dairy Farmer

2005 Lynne Harrington, Homemaker

*2006 Paul Donahoe, Captain, Markham Fire Department

2007 Blair Purcell, Entrepreneur

2008 Blair Seeley, Entrepreneur

*2009 Karen Murphy, Nurse

2010 Kevin Hollands, Entrepreneur

2011 Robert Miller, Hydro Supervisor

2012 Phillip Redshaw – Logistics & Inventory Control Manager

2013 Lesley English – CFO, VP of Operations for OCR Canada

2014 Kelly Winnitoy – Hydro One

2015 Bryant Hulshof – Farmer/Contractor

*deceased