Markham Fair 2022: September 29 - October 2, 2022

Past Presidents

Presidents of Markham and East York Agricultural Society since 1844

Proud to be a part of the Fair Family:

*1844 William Armstrong – Farmer, Hotel Proprietor

1845 – 1855 – No information

*1856 Salem Eckhardt – Implement Manufacturer & Auctioneer

*1857 Salem Eckhardt – Implement Manufacturer & Auctioneer

*1858 Salem Eckhardt – Implement Manufacturer & Auctioneer

*1859 David Reesor – Senator, Cheese Factory Proprietor, Founder of Markham Newspaper

*1860 Thomas Milne – Farmer, Mill Operator

*1861 Thomas Milne – Farmer, Mill Operator

*1862 Thomas Milne – Farmer, Mill Operator

*1863 Wiliam Eakin – Lumber Mill Proprietor

*1864 Henry Jennings – Farmer, Stock Raiser

*1865 Henry C. Marr – Grocer, Flour and Feed Merchant

*1866 Henry C. Marr – Grocer, Flour and Feed Merchant

*1867 James Tran – Farmer, Stock Producer

*1868 William Padget – Farmer

*1869 James Eckhardt – Licence Inspector and J.P.

*1870 James Eckhardt – Licence Inspector and J.P.

*1871 James Tran – Farmer

*1872 Robert Marsh – Farmer

*1873 Robert Marsh – Farmer

*1874 Edward Eckhardt – Farmer

*1875 Thomas Martin – Farmer

*1876 Robert Marsh – Farmer

*1877 Robert Marsh – Farmer

*1878 Henry T. Robson – Farmer, Gardener

*1879 Alex Pingle – Farmer

*1880 William C. Lundy – Cooper and Mill Owner

*1881 John Gormley – Farmer

*1882 Foster B. Hemingway – Farmer

*1883 Wiliam Milliken – Farmer, Postmaster, Champion Plowman

*1884 Arthur Quantz – Farmer

*1885 John Crawford, Farmer, Purebred Horses and Cattle

*1886 Henry R. Corson – Newspaper publisher

*1887 James Gilmour – Commissioner of Affidavits and Merchant

*1888 James Gilmour – Commissioner of Affidavits and Merchant

*1889 John Patterson, Farmer

*1890 Alex Russell – Farmer

*1891 Alex Pingle – Farmer

*1892 George Gormley – Farmer

*1893 James J. Grill – Farmer

*1894 Lem. Summerfelt – Farmer

*1895 Peter W. Boynton – Farmer

*1896 Wm. Grant – Farmer

*1897 John Miller – Pure Bred Cattle Importer

*1898 Garrett Vanzant – Hardware Merchant, Gov. of Toronto Jail

*1899 Dr. Russell C. Tefft – Veterinarian

*1900 John Lawrie – Farmer

*1901 John Isaac – Farmer – Cattle Importer

*1902 John W. Cowie – Farmer

*1903 James E. Eckardt – Licence Inspector and J.P.

*1904 Tom Hood – Farmer

*1905 Jonathan B. Gould – Farmer

*1906 Jonathan B. Gould – Farmer

*1907 William Harper – Blacksmith

*1908 James Malcolm – Merchant and Insurance Agent

*1909 Edward D. Kirk – Butcher

*1910 Dr. N. James Armstrong – Veterinarian

*1911 Robert Ormerod – Farmer

*1912 Capt. H.S. Adams – Bank Manager

*1913 James Torrence – Farmer, Hotel Keeper, Horse Importer

*1914 James Torrence

*1915 Walter Milne – Farmer

*1916 George Scott – Farmer

*1917 Thomas Hargrave – Farmer

*1918 Robert Cunningham – Farmer

*1919 Peter H. Reesor – Farmer

*1920 Fred E.N. Reesor – Locust Hill Creamery Proprietor

*1921 George Tran – Farmer

*1922 James Gleason – Farmer, Early Fire Chief

*1923 D. Everton Jones – Mill Operator

*1924 John Couperthwaite – Farmer

*1925 G. Arthur M. Davison – Motor Car Agent, Post Office

*1926 G. Arthur M. Davison – Motor Car Agent, Post Office

*1927 John (Jack) H. Gowland – Farmer

*1928 George Cowie – Farmer

*1929 J. Wilmot Warriner – Farmer

*1930 Edward (Ted) Mason – Farmer

*1931 Robert C. Davidson – Farmer

*1932 Wesley C. Gohn – Farmer, County Warden

*1933 Robert P. Armstrong – Farmer

*1934 Robert P. Armstrong – Farmer

*1935 Robert P. Armstrong – Farmer

*1936 George L. Hambly – Farmer

*1937 George L. Hambly – Farmer

*1938 Anson H. Crosby – Farmer, Fruit Orchard, Prize Poultryman

*1939 William G. Maxwell – Road Superintendent, Farmer

*1940 Lyman A. Kennedy – Farmer

*1941 James Rennie – Farmer

*1942 Orville B. Heisey – Milk Truck, Planing Mill Proprietor

*1943 John Scott – Farmer

*1944 Kenneth Deacon – Farmer

*1945 William Clark – Farmer, Reeve

*1946 George B. Little – Farmer, Army Officer

*1947 John (Jack) Torrance – Clydesdale Horse Importer

*1948 Fred Bagg – Farmer

*1949 Charles Boynton – Farmer, Pure Bred Hogs

*1950 Charles Boynton – farmer,, Pure Bred Hogs

*1951 Earl Graham – Merchant, Postmaster

*1952 Lloyd Turner – Farmer

*1953 Joseph D. Lanthier – Farm Manager

*1954 J. Gordon Lunau – Livestock Drover

*1955 George W. Henry – Farmer

*1956 Alex W. Davidson – Farmer

*1957 Nick Schouten – Florist and Nursery Proprietor

*1958 T. Harry Paisley – Livestock Drover

*1959 David J. Tran – Farmer

*1960 Raymond Brillinger – Mill Operator and Farmer

*1961 Harry M. Warriner – Farmer

*1962 Maurice Hamill – Farmer

*1963 Dalton Rumney – Farmer

*1964 Walter Gould – Farmer

*1965 Howard Cosburn – Farmer

*1966 Walter Reesor – Farmer

*1967 William Sutherland – Farmer, Manager

*1968 Joseph Tran – Farmer

*1969 Charles E. Reeve – Clerk of the Court

*1970 Bert Gardhouse – Farmer

*1971 Bert Paisley – Livestock Drover

*1972 Gerald Mann – Farmer Manager

*1973 Ellis Britton – Farmer

1974 Robert H. Thompson – Railway Carman Inspector

*1975 Ivan Norton – Farmer

*1976 Harvey Brown – Farmer

1977 Rogers Gardham – Bank Manager

*1978 (Mrs.) Alma Walker – Social Services Worker, Mayor

1979 Brian (Mac) Cosburn – Engineer

*1980 Fred W. Crawford – Bank Manager

1981 Dennis Seeley – Police Sergeant

1982 William Walker – Auctioneer

1983 Barry Little – Dairy Farmer

1984 Bryan Armstrong – Farmer – Actor

*1985 Harold R. Snowball – Captain, Markham Fire Department

*1986 Mary (Cosburn) Beare – Homemaker

1987 Rick Wannop – Farmer

*1988 David Morrison – Contractor

1989 Diane Ward – Homemaker

1990 Carol Ann White – Weaving Instructor

1991 Don Miller – Dairy Farmer

1992 Bob Little – Manager Region of York Waterworks

1993 Trevor Hurley – Medical Salesman

*1994 Brian Lee – Businessman.

1995 Doug Savage – Dairy Farmer

1996 Jan King – Farmer and Businessman

1997 Carrie Purcell – Research Manager/Veterinary Technician

*1998 David Owen – Electrician

1999 Terry Boag – School Teacher

2000 Chris King – School Principal

2001 Ray Brown – Auctioneer

*2002 Gord Deacon – Contractor

2003 Kim Empringham – Veterinary Technician

2004 Paul Reesor – Dairy Farmer

2005 Lynne Harrington – Homemaker

*2006 Paul Donahoe – Captain, Markham Fire Department

2007 Blair Purcell – Entrepreneur

2008 Blair Seeley – Entrepreneur

*2009 Karen Murphy – Nurse

2010 Kevin Hollands, Entrepreneur

2011 Robert Miller – Hydro Supervisor

2012 Phillip Redshaw – Logistics & Inventory Control Manager

2013 Lesley English – CFO, VP of Operations for OCR Canada

2014 Kelly Winnitoy – Hydro One

2015 Bryant Hulshof – Farmer/Contractor

2016 Todd Little – Hydro Utilities /Commodities Farmer

2017 Darren Little – Golf Course Grounds Manager

2018 Doug van Wolde – Website Developer/Professional Photographer

2019 Michelle Hulshof – Teacher

2020-2021 Amanda King – Teacher

*   Deceased

FAIR HOURS

Thursday - Saturday 9AM to 10PM | Sunday 9AM to 6PM

How to Get Here

Copyright © 2022 Markham Fair
All rights reserved.